خنده درمانی برای چه کسانی نامناسب است؟

از زمان آغاز به کار باشگاه های خنده ، شماری از مردم ، به ویژه بیماران قلبی و کسانی که به عمل جراحی بازتن داده اند، در سایه ای از شک و تردید در مورد آثار و عوارض جانبی آن از این حرکت استقبال کرده اند. خوشبختانه در تاریخچه ی جنبش یوگای خنده حتی یک مورد پیشامد ناگوار وجود نداشته است. اما برای خندیدن و خنداندن دیگران، به خود فشار وارد می کنند که باعث ایجاد تنش و افزایش فشار داخل شکمی می شود. برخی برای کسب منافع بیشتر، زور می زنند و با وارد آوردن فشاری مضاعف خنده هایی پر زور سر می دهند. اگر در بین اعضای باشگاه خنده افرادی وجود داشته باشند که به بیماری های پنهان بدون نشانه های آشکار مبتلا باشند، این فشارها ممکن است خطر آفرین باشد. ( مادان کاتاریا، 1390)

فتق

به بیرون زدگی امعا و احشا داخلی ( بخش های مختلف روده به ویژه روده ی کوچک ) از دیواره ی سست شده ی عضله های شکم فتق می گویند. بخش سست شده در کسانی که به عمل جراحی شکم تن داده اند محل برش است.

افزایش متوالی فشار داخل شکمی ممکن است منجر به بروز فتق شود. نوع دیگری از فتق در کشاله ی ران رخ می دهد. در این حالت، امعا و احشا داخلی در اثر سرفه ، عطسه و خنده از مجرای کشاله ی ران بیرون می زند و برآمدگی ایجاد می کند. سالمندان به دلیل سستی عضلاتشان، بیشتر از دیگران مستعد این نوع از فتق هستند همچنین کسانی که به دلیل ابتلا به آسم به برونشیت مزمن، پی در پی سرف می کنند باید بسیار مراقب باشند، زیرا آمادگی بیشتری برای بروز فتق دارند. مبتلایان به گشادی پروستان که هنگام ادرار کردن ناچارند فشار زیادی وارد کنند و کسانی که به پیوست مزمن مبتلا هستند نیز مستعد فتق می باشند.

همچنین ممکن است امعا و احشا داخلی به کیسه ی بیضه فشار وارد کند و باعث برآمدگی آن شود. یکی دیگر از محل های شایع فتق حفره ی شکم است. برخی در کودکی دچار فتقی کوچک در حفره ی شکم می شوند که بعدها پیشرفت می کند و اندازه ی آن بزرگ تر می شود.

اگر کسی هنگام خندیدن جایی از بدنش ورم کند یا احساس ناراحتی کند باید به جراح عمومی مراجعه کند. مستعدترین افراد کسانی هستند که پی در پی سرفه می کنند یا دچار گشادشدگی پروستات و یبوست مزمن هستند.

اگر در یک طرف از بدن فتق وجود داشته باشد، ممکن است طرف دیگر بدن نیز دچار فتق شود. بهترین کار این است که برای معاینه، مرتب به پزشک مراجعه شود و هنگام خندیدن فشار زیادی وارد نسازند. ( مادان کاتاریا، 1390)

            بواسیر پیشرفته

کسانی که مبتلا به بواسیر با خونریزی شدید هستند یا کسانی که در مرحله ی برآمدگی بواسیر قرار دارند نباید در جلسه ی خنده درمانی شرکت کنند، زیرا ممکن است افزایش فشار داخل شکمی وضع آنان را بدتر کند. این بیماران می توانند پس از درمان یا عمل جراحی به باشگاه های خنده بپیوندند. ( مادان کاتاریا، 1390)

 بیماری های قلبی همراه با درد سینه

بیماران مبتلا به آنژین صدری نباید بدون مشورت با پزشک یا متخصص قلب در جلسه ی خنده درمانی شرکت کنند. اما آن دسته از بیماران قلبی که با مصرف داروی حالشان خوب است و بیمارانی که سابقه ی حمله قلبی دارند و تست استرشان در محدوده طبیعی است می توانند بدون هیچ نگرانی در جلسه ی خنده درمانی شرکت کنند. حتی کسانی که عمل جراحی باز انجام داده اند، اگر تست استرشان عالی باشد می توانند در باشگاه خنده عضو شوند.

روی هم رفته، اگر مجاز به پیاده روی طولانی تا مدت 45 دقیقه باشید می توان در جلسه ی خنده درمانی شرکت کرد. پس از پشت سرگذاشتن یک حمله ی قلبی یا عمل جراحی باز بهتر است از شرکت در جلسه ی خنده درمانی خودداری شود. ( مادان کاتاریا، 1390)

 عمل های جراحی

اگر به تازگی یک عمل جراحی عمده، به ویژه در ناحیه شکم انجام شده باشد، برای پرهیز از خطر باید تا سه ماه در جلسه ی خنده درمانی شرکت نکنند. در مورد اخیر، باید از پزشک جراح اجازه گرفته شود. ( مادان کاتاریا، 1390)

 افتادگی رحم

در برخی از خانم ها پس از سن 40 سالگی ، در نتیجه شل شدن رباط های محافظ، رحم فرو می افتد و در قسمت پایین شکم ناراحتی ایجاد می کند. یکی از نشانه های این افتادگی ، بی اختیاری ادرار هنگام سرفه یا عطسه کردن و خندیدن است. این خانم ها باید تا زمان درمانی بیماری شان از شرکت در جلسه ی خنده درماین خودداری کنند. ( مادان کاتاریا، 1390)

بارداری

در صورت افزایش متوالی فشار داخلی شکمی در درصد اندکی از خانم های باردار احتمال سقط جنین وجود دارد؛ بنابراین آنان باید تا زمان به نتیجه رسیدن پژوهش هایی که در مورد آثار خنده بر بارداری در حال انجام گرفتن است، در جلسه ی خنده درمانی شرکت نکنند. ( مادان کاتاریا، 1390)

 سرماخوردگی شدید و آنفولانزا

عفونت های ویروسی شدید بسیاری مسری اند و اگر کسی که دچار این عفونت هاست بخندد، ممکن است عفونت را از راه پخش کردن آب دهانش در هوا به دیگران منتقل کند. بنابراین در صورت ابتلا به سرماخوردگی باید تا یک هفته از شرکت در جلسه ی خنده درمانی خودداری شود. خبر خوب این است که به تازگی پژوهش هایی در مورد اعضای باشگاه های خنده انجام گرفته که نشان می دهد شرکت منظم در جلسه خنده درمانی با افزای مقاوم غشای مخاطی مجاری تنفسی فوقانی، ابتلا به سرماخوردگی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. ( مادان کاتاریا، 1390)

 جلوگیری از شیوع بیماری سل

در کشور هند بیماری سل بسیار شایع است و خنده درمانی گروهی می تواند باعث گسترش برخی از انواع این بیماری شود. بنابراین رهبر گروه باید مراقب اعضایی که بیش از ده روز متوالی سرفه می کند باشد. در چنین مواردی پرتونگاری از سینه، آزمایش بزاق و خون برای پیش گیری از احتمال بروز سل توصیه می شود.

تاکنون در میان چند صد هزار اعضای باشگاه خنده در سراسر کشور هند، حتی یک مورد ابتلا به سل گزارش نشده است. اما نمی توان به سادگی از کنار این مسئله بگذریم و مراقبت بهداشتی لازم را به عمل نیاورد. اکیدا توصیه می شود کسانی که خلط بالا می آورند، به ویژه مبتلایان به برونشیت مزمن، آسم و سیگاری ها، هنگام خندیدن یک دستمال جلوی دهان خود بگیرند. ( مادان کاتاریا، 1390)

 ناراحتی های چشمی

همه مبتلایان به تراخم ( فشار شدید درون چشمی ) با سابقه ای از خونریزی چشمی ویروسی یا معقول باید پیش از شرکت در جلسه ی خنده درمانی از یک متخصص چشم نظر خواهی کنند. ( مادان کاتاریا، 1390)

 ناراحتی های دیگر

کسانی که بدون هیچ سابقه ی بیماری با شرکت در جلسه خنده درمانی احساس ناراحتی می کنند، باید برای ادامه ی شرکت در این جلسه ها با پزشک مشورت کنند. اگر پای بیماری خاصی در میان نباشد، به احتمال زیاد روش های اجرای تکنیک های خنده نادرست است. ( مادان کاتاریا، 1390)